آموزش ساخت و مونتاژ تابلو روان ال ای دی

نوعی ماژول وجود دارد که در ساختشان از سه مدل LED استفاده شده است : قرمز ، سبز و آبی. این ماژول ها با استفاده از ترکیب سه رنگ اصلی قادر به تولید طیف متنوعی از رنگ ها هستند.اصطلاحا به این ماژول ها ماژول تمام رنگ (فول کالر) می گویند، که این ماژول ها را با علامت اختصاری RGB نشان می دهند. در ساخت نوع دیگری از این نوع ماژول ها از دو LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی استفاده شده است . این ماژول ها را با علامت اختصاری ۲R1G1B نشان می دهند . این ماژول ها نیز قادر به تولید ۱۶ میلیون رنگ می باشند. از این ماژول های بیشتر برای ساخت تلویزیون شهری استفاده می شود .
دومین مشخصه مهم ماژول های LED دات پیچ یا Pixel Pitch آن ها است . دات پیچ به فاصله مرکز تا مرکز پیکسل های ماژول می گویند که معمولاً برحسب میلی متر بیان می شود . یک پیکسل در ماژول های تک رنگ معادل یک LED ، در ماژول های Dual معادل دو LED مجاور، در ماژول های ۲R1G و ۲R1B و RGB معادل سه LED مجاور و در ماژول های ۲R1G1B از کنار هم قرار گرفتن چهار LED تشکیل می شود . مثلاً دات پیچ ماژول قرمز در تصویر فوق ۱۰ هست چون فاصله مرکز تا مرکز دو LED مجاور معادل با ۱۰mm است .
از مشخصه های دیگر ماژول های LED ابعاد آنها است . ماژول های LED در ابعاد مختلفی ساخته میشوند، که از رایجترین ابعاد ساخت ماژول ها می توان به ۳۲۰mm * 160mm ، ۱۶۰mm * 160mm و ۲۵۶mm *256mm اشاره کرد که بسته به سایز تابلو روان تعدادی از ماژول ها را در عرض و تعدادی را در ارتفاع قرار می دهند تا به ابعاد مورد نظر دست یابند.
ماژول تابلو روان مشخصه های دیگری نیز دارد که تمام این مشخصه ها در قیمت، کیفیت و طول عمر ماژول تاثیر بسزایی دارد برای آشنایی از سایر مشخصه ها ی فنی ماژول به سربرگ محصولات بخش ماژول ها در همین سایت مراجعه فرمایید.
قطعه دیگری که برای ساخت تابلو روان به آن نیاز دارید برد کنترل تابلو روان (مادر برد) است. در واقع کنترلر تابلو روان وظیفه برنامه ریزی، کنترل و مدیریت تک تک پیکسل ها ی هر ماژول را بر عهده دارد . کنترلر تابلو روان در مارکهای مختلفی ساخته می شوند . از معروف ترین آنها سری HD ،سری XIXUN و سری LINSNاست . نکاتی که در انتخاب یک کنترلر اهمیت دارد:
۱٫ حداکثر تعداد پیکسل هایی است که یک برد کنترل می تواند در عرض و ارتفاع راه اندازی کند، این با توجه به تعداد ردیف های تابلو مورد درخواست تعیین می گردد .
۲٫ نکته دیگر پروتکل ارتباطی است که تابلو از طریق آن برنامه ریزی شود . این پروتکل از پورت های استاندارد کامپیوتر نظیر COM و LAN و USB بهره می گیرد .
وظیفه تأمین جریان لازم برای راه اندازی ماژول ها و برد کنترل را منبع تغذیه (پاور) به عهده دارد . منبع تغذیه در تابلو های روان در واقع ولتاژ متناوب و بالای برق شهری را به ولتاژ مستقیم در حد ۵ یا ۱۲ ولت تبدیل می کند . تعداد منابع تغذیه در یک تابلو به تعداد ماژول های بکار رفته در آن بستگی دارد .
کابل تغذیه سیمی دو رشته است که یک رشته آن مشکی و رشته دیگر قرمز رنگ است ، که وظیفه آن انتقال جریان از منبع تغذیه به ماژول ها است . توجه به این نکته در برق رسانی به ماژول ها و کنترلر حائز اهمیت است که سیم مشکی را به ترمینال های GND و سیم قرمز را به ترمینال هایی که با علامت VCC و یا V+ مشخص شده اند ، متصل کنید. چنانچه این اصل رعایت نشود، آن ماژول و یا کنترلر به سرعت خواهد سوخت .
کابل فلت (دیتا) وظیفه انتقال داده ها را از کنترلر بین تمام ماژول های موجود در یک ردیف تابلو بر عهده دارد .روش انتقال اطلاعات این کابل به این صورت است که اطلاعات را در یک ردیف از تابلو از برد کنترل به اولین ماژول و سپس از اولین ماژول به دومین ماژول و الی آخر منتقل می کند . در واقع ماژول ها در یک ردیف تابلو به صورت پشت سر هم ( سری ) متصل می شوند . خروجی ماژول آخر در یک ردیف همیشه آزاد است . واشر آب بندی برای جلوگیری از نفوذ آب و باران به داخل تابلو بکار می رود . بیشتر سازندگان تابلو از این واشر استفاده نمی کنند و چون اسکلت و بدنه تابلو را بر اساس سلیقه و امکانات خود می سازند ، معمولاً از این واشر بی نیازند و برای آب بندی تابلو خود شکاف بین ماژول ها و درب تابلو را با چسب های مخصوص آب بندی می پوشانند .

گام دوم : مونتاژ قطعات تابلو روان

در این بخش طرز ساخت تابلو روان با ماژول های LED شرح داده می شود . هر ماژول دارای دو پورت ۱۶ پین IDE است که آنها را هاب می گویند . هاب ها بر اساس پروتکل انتقال داده ای که دارند دارای مدل های مختلفی هستند . مدل هایی نظیر HUB-12 و HUB-8 در ماژول های LED به وفور استفاده می شوند . اصولاً هر ماژول یک هاب ورودی و یک هاب خروجی دارد . هاب ورودی اطلاعات را از ماژول قبل دریافت کرده و هاب خروجی اطلاعات را به ماژول بعد منتقل می کند .
پورت دیگری که در ماژول های LED تعبیه شده است ترمینال تغذیه نام دارد که برای انتقال جریان منبع تغذیه به ماژول به کار گرفته می شود. این ترمینال دارای دو پین VCC و GND است . ولتاژ مثبت منبع تغذیه V)+ (را به کمک کابل تغذیه به پین VCC همه ماژول ها اتصال می دهند و ولتاژ صفر منبع تغذیه (GND ) را به کمک کابل های تغذیه به پین GND تمامی ماژول ها اتصال می دهند .
حال مونتاژ تابلو را شروع می کنیم . با کمک کابل های فلت ماژول ها را به یکدیگر و به صورت پشت سر هم همانند واگن های قطار متصل می کنیم. توجه داشته باشد که هر کابل فلت ، هاب خروجی ماژول سمت چپ را به هاب ورودی ماژول سمت راست متصل می نماید . بعد از اتصال تعداد ماژول های مورد نیاز در سطر اول ، شروع به اتصال ماژول های سطر بعدی به یکدیگر می کنیم تا کلیه سطر ها ایجاد شوند . برای اطلاع از اینکه از چه نوع کنترلی برای تابلو مورد نظر استفاده نماییم ، باید به مشخصه پیکسل آن برد کنترل توجه کنید . در این آموزش برد کنترل مورد استفاده HD-S است و می تواند تا دو ماژول در ارتفاع و شانزده ماژول در عرض (سطر) را پشتیبانی کند چرا که مشخصه پیکسل آن برای تابلو تک رنگ معادل ۵۱۲*۳۲ پیکسل می باشد . یعنی یک تابلو حداکثر تا ابعاد ۵٫۱۲ متر عرض و ۳۲ سانتی متر ارتفاع . در اتصال ماژول ها به یکدیگر دقت کنید که ماژول های موجود در یک سطر به ماژول های سطر دیگر هیچ ارتباطی با کابل فلت ندارند و فقط ترمینال تغذیه آنها به هم متصل است .
در نظر داشته باشید که هاب خروجی آخرین ماژول در هر سطر به جایی متصل نمی شود. پس دیگر به کابل فلت خروجی نیازی ندارد . توجه داشته باشید که اگر لازم باشد تغذیه یک ستون از ماژول ها از ستون دیگری منشعب شود ، با رعایت علامت تغذیه و با کمک یک زوج سیم برق ۱٫۵ آنها را به یکدیگر متصل نمایید . دقت کنید که VCC را به VCC و همچنین GND را به GND وصل نمایید .
حال می خواهیم کنترلر را به ماژول ها متصل نماییم . هاب ورودی هر یک از ماژول های ابتدای ردیف (سمت چپ ترین ماژول در هر ردیف) به برد کنترل وصل می شوند .روی برد کنترل تابلو ممکن است هم HUB-12 و هم HUB-08 وجود داشته باشد که اگر هاب ماژول مورد بحث ما HUB-12 باشد ، تنها از پورت هایی روی برد کنترل استفاده می کنیم که با HUB-12 مشخص شده اند .
کابل فلت ورودی از اولین ردیف (ردیف بالا) به هاب شماره یک از برد کنترل یعنی هابی که با علامت ۱*۱۲ مشخص شده وصل می شود . به همین ترتیب کابل فلت ورودی از ردیف دوم (از بالا) به هاب شماره دو از برد کنترل یعنی هابی که با علامت ۲*۱۲ مشخص شده است وصل می شود و به همین ترتیب برای ردیف های بعدی این روال تکرار می گردد . شاید در حین کار متوجه شدید که کابل های فلت برای اتصال به کنترلر کوتاه هستند ، می توانید به کمک یک تکه کابل فلت ۱۶ رشته ای به طول مورد نیاز و دو عدد کانکتور IDE خودتان کابل فلت بسازید .
توجه : کابل فلت را از سمتی به برد کنترل متصل کنید تا سر بالای هاب روی ماژول LED با مثلث کوچک هاب روی برد کنترل منطبق گردد . در تصویر فوق این مثلث کوچک را کنار هر هاب مشاهده می کنید .
شرح ترمینال های منبع تغذیه از سمت چپ به راست به این صورت است که . دو ترمینال اول را به دوشاخه ای که به برق شهر وصل می شود، متصل می کنیم. جابجا بستن این دو ترمینال مشکلی ایجاد نمی کند . ترمینال بعدی که با علامت زمین مشخص شده را نیازی نیست به جایی متصل کنید . سه ترمینال بعدی که با علامت COM مشخص شده اند در واقع خط تغذیه صفر هستند که باید به ترمینال GND روی ماژول ها و برد کنترل متصل شود . این سه ترمینال با هم تفاوتی ندارند و همگی یکی هستند و برای راحتی کار در سیم بندی سه عدد ترمینال تعبیه شده است . سه ترمینال بعدی که با علامت V+ نشان داده شده اند ولتاژ ۵V+ یا همان VCC هستند که باید به ترمینال VCC روی ماژول ها و ترمینال مثبت روی برد کنترل متصل شوند . این سه ترمینال نیز با هم تفاوتی ندارند . برای برنامه ریزی تابلو با استفاده از یک کابل که یک سر آن پورت COM نری و سر دیگر آن پورت COM مادگی است ، برد کنترل را به کامپیوتر متصل کنید . این کابل تنها سه اتصال دارد که به شرح زیر می باشد : از پورت COM نری به پورت COM مادگی به ترتیب پین ۵ به ۵ و پین ۳ به ۳ و پین ۲ به ۲ متصل می باشد . این کابل را خودتان می توانید بسازید و یا می توانید یک کابل RS-232 استاندارد از بازار تهیه و جای پین های ۲ و ۳ یکی از پورت های آن را با هم تعویض کنید .
گام سوم : آموزش استفاده از نرم افزار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *