اعلان سرقت/ دزدگیر اماکن

سیستم اعلام سرقت یا دزد گیر چیست؟

بروشورها را دانلود کنید.

دانلود فایل پی دی اف دانلود فایل پی دی اف

یکی از سیستم های امنیتی مورد علاقه همه کاربران شامل مسکونی، اداری، تجاری و … سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر اماکن است. این سیستم می تواند بصورت بیست و چهار ساعته یا نیمه وقت از دارایی و جان کاربران محافظت نماید. سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر با پوشش کلیه مبادی ورودی مانند در و پنجره، هر گونه حرکتی را در کسری از ثانیه به کاربر ادمین اطلاع رسانی می کنند. برای آشنایی با سیستم دزد گیر، ابتدا همه اجزای سیستم دزدگیر را معرفی می کنیم.

استفاده از سیستم اعلام سرقت در کنار سامانه دوربین مدار بسته به کاربران کمک می کند تا یک راه حل امنیتی مناسب برای جلوگیری از بروز سرقت و خطراتی مانند این را طراحی کنند. آگاهی از نحوه عملکرد و اجزای یک سیستم اعلام سرقت ( دزدگیر ) برای تکنیسین تجهیزات امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در قسمت های دیگر مجله امنیتی ایران سکوریتی بیشتر در مورد این نوع از سیستم های امنیتی صحبت خواهیم کرد.

اجزای تشکیل دهنده سیستمهای اعلان سرقت

همه فرمان های مدیریتی در یک سیستم اعلام سرقت توسط کنترل پنل یا دستگاه مرکزی انجام می شود. کنترل عملکرد اجزای سیستم دزد گیر، صدور فرمان های مختلف به سنسورها، آژیر، کی پد، تلفن کننده، چراغ گردان و … بصورت با سیم یا بدون سیم توسط کنترل پنل سیستم اعلام سرقت انجان می شود. این دستگاه نقش حیاتی در مدیریت سیستم دزدگیر ایفا می کند.

  • کنترل پنل ها معمولا با ریموت کنترل یا از طریق رمز ( کیبورد ) فعال یا غیر فعال می شوند. بدیهی است که استفاده از کد رمز از امنیت بیشتری برخوردار است چرا که امکان مفقود شدن ریموت کنترل سیستم دزدگیر وجود دارد.

  • صفحه کلید دزدگیر باید در جایی امن و دور از دید و دسترس قرار بگیرد.

سنسور یا دتکتور حسگرهایی هستند که هر تغییر حالتی ( باز یا بسته شدن در، تشخیص حرکت، ضربه، دود، شوک و … )، را تشخیص داده و سیگنال آن را برای کنترل پنل ارسال می کند، سنسور های اعلام سرقت با توجه به نیاز مشتریان دارای انواع متعددی هستند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

  • سنسور تشخیص حرکت ( چشمی )

سنسور تشخیص حرکت یا چشمی اعلام سرقت، بیشترین استفاده را در پوشش مبادی مختلف در یک سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر را بر عهده دارد، این تشخیص به کمک پرتو های مادون قرمز انجام می شود و این مهم باعث می شود که چشمی اعلام سرقت، در روز و شب هر گونه حرکتی را به خوبی تشخیص دهد.

  • سنسور مگنت یا آهنربایی ( Magnetic Sensor )

سنسور مگنت بر پایه قابلیت آهنربایی عمل می کند، معمولا بر روی در و یا پنجره نصب می شود و موقعیت آن را نشان می دهد و در صورت هر تغییر وضعیتی به کنترل پنل سیگنال ارسال می کند.

  • سنسور شوک ضربه

سنسور یا دتکتور شوک یا ضربه معمولا بر روی شیشه یا دیوار هایی که امکان نفوذ از آنها وجود دارد نصب می شود، این سنسور ها به محض تشخیص هر گونه شوک یا ضربه ای به کنترل پنل سیگنال ارسال می کند و کاربر می تواند هر گونه تهدیدی را در مراحل ابتدایی شناسایی کند.

  • دتکتور دود

اکثر کنترل پنل های اعلام سرقت قابلیت شناسایی و مدیریت آلارم دتکتور های دود را دارند. دتکتور دود هر گونه دود و بویی را در محیط شناسایی کرده و به کنترل پنل اطلاع رسانی می نماید. ( با توجه به اینکه این نوع از دتکتور، معمولا در سیستم اعلام حریق کاربرد دارد، قابلیت اضافه کردن آن روی کنترل پنل اعلام سرقت، در پروژه های کوچک و متوسط نظر مشتریان را به خود جلب می کند. آنها با خرید یک دستگاه هر دو سیستم اعلام سرقت و اعلام حریق را در اختیار خواهند داشت )

سنسور مستقل

  • سنسور مستقل ( Stand alone )

نوع دیگری از سنسور ها با عنوان سنسور مستقل وجود دارند که به تنهایی هر گونه حرکتی را تشخیص می دهند، سنسور مستقل جهت نصب در پروژه های کوچک و متوسط طراحی شده است، و تمام فرایند آشکار سازی و اعلام هشدار را بصورت یکجا انجام می دهد.

نکته:

در جانمایی سنسور های اعلام سرقت ( دزدگیر )، کلیه ورودی ها و نواحی که امکان نفوذ از آنها وجود دارد باید توسط این سنسور ها پوشش داده شود تا هیچ فضایی بدون مواجهه با سنسور یا دتکتور اعلام سرقت وجود نداشته باشد.

علاوه بر سنسور یا دتکتور ها، تجهیزات دیگری نیز وجود دارند که کاربران می توانند بصورت دستی یا با پا، کنترل پنل را از وقوع هر خطری آگاه نمایند. به عنوان مثال در نظر یک شعبه بانک را در نظر بگیرید که سیستم سنسور های اعلام سرقت آن در طول روز به حالت غیر فعال در می آید، حال اگر در طول روز هر گونه سرقتی رخ دهد کارمندان می توانند از شستی اعلام سرقت ( با دست دکه آن را فشار دهند) یا پدال اعلام سرقت ( معمولا زیر پای پرسنل نصب می شود و با پا فرمان می گیرد ) کنترل پنل را از وقوع سرقت یا خطر های شبیه به این آگاه نمایند.

بلند گو

وظیفه اول سیستم اعلام سرقت اطلاع رسانی می باشد به محض رخداد هر سرقت و تهدیدی کنترل پنل ابتدا توسط آژیر، همه را مطلع می کند. آژیر سیستم اعلام سرقت باید در محلی قرار بگیرد که در صورت روشن شدن همه افراد صدای آن را بشنوند.این آژیر با اتصال به کنترل پنل در مواقع ضروری به دستور آن صدای بلند تولید می کند

آژیر سیرن

آژیر سیرن به عنوان یک هشدار دهنده در هنگام تحریک سنسور های سیستم اعلام سرقت به صدا در می آید و با در نظر گرفتن قدرت یا توان کنترل پنل می تواند صدای بلند تری داشته باشد. این آژیر با یک ولتاژ ۱۲ ولت مسلح شده و اقدام به تولید صدای بلند می کند.

تفاوت بلند گو دزدگیر با آژیر سیرن یا پیزو در چیست؟

عمده ترین تفاوت آژیر سیرن یا پیزو با بلند گوی اعلام سرقت به این صورت است که، بلند گو دزدگیر برای روشن شدن حتما باید به کنترل پنل ( مرکز کنترل ) نصب شود و نوا و فرمان از کنترل پنل به بلند گو ارسال می شود اما آژیر سیرن برای به صدا در آمدن تنها به یک ولتاژ ۱۲ ولت نیاز دارد و آن را می توان به هر وسیله ی دیگری غیر از کنترل پنل نصب کرد از این رو موارد استفاده دیگری هم دارد.

با توجه به این نکته مهم که سیستم دزدگیر یک سیستم امنیتی است، و باید دزد ها را شناسایی و به کاربر اطلاع رسانی نماید، باید جهت مقابله با اقدامات خرابکارانه از آمادگی لازم برخوردار باشد. نخستین خرابکاری که سارقین در فکر آن خواهند بود، قطع برق سیستم است. از این رو باید از یک باتری پشتیبان قدرتمند درون کنترل پنل برای تغذیه سیستم هنگام قطع برق شهر استفاده شود.

نکته:

متاسفانه بسیاری از کاربران هنگام انتخاب باتری پشتیبان کنترل پنل، دقت لازم را انجام نمی دهند، از این رو پس از چند مدت با از کار افتادن یا عدم کار کرد صحیح باتری دچار مشکلات جدی می شوند. برخی دیگر نیز باتری داخلی پشتیبان را از سیستم دزدگیر حذف می کنند که این یک اشتباه مهلک است.

طول عمر و توان مصرفی باتری همچنین کشور سازنده، از جمله موارد مهم در انتخاب باتری داخلی پشتیبان مناسب، برای یک سیستم اعلام سرقت قدرتمند به شمار می آید.

بیشتر سیستم های اعلام سرقت توسط یک ریموت کنترل دیجیتالی روشن و خاموش، بی صدا یا نیمه فعال می شوند. ریموت ها در انواع و قیمت های مختلفی در بازار وجود دارند که مدل های ارزان آن از امنیت پایین تری برخوردارند. استفاده از ریموت های ارزان قیمت توصیه نمی شود چرا که به راحتی می توان آنها را کپی کرده و سیستم دزدگیر را هک نمود.

یکی از اجزای مهم سیستم اعلام سرقت، تلفن کننده است. این وسیله طراحی شده تا در صورت بروز مشکل یک یا چند شماره تلفن را شماره گیری کرده و یک پیغام ضبط شده را برای آن پخش نماید. علاوه بر آن امکان ارسال اس ام اس در برخی از تلفن کننده ها وجود دارد. شماره های مهم و ضروری توسط کاربران در حافظه تلفن کننده اضافه می شود ( شماره مشتری، نیروی انتظامی، گشت های امنیتی و …).

در زمان بروز سرقت تلفن کننده به ترتیب اولویتی که برای آن تعریف شده است اقدام به برقراری تماس و پخش پیام تعیین شده می نماید. به عنوان مثال هنگام سرقت ابتدا با نیروی انتظامی تماس می گیرد و پیام ضبط شده به عنوان مثال ” سرقت در خیابان X پلاک Y ” را پخش می کند. سپس با کاربر تماس گرفته و پیغام از پیش ضبط شده مربوط به آن را پخش می کند.

استفاده از نور گردان در کنار صدای آژیر سیستم اعلام سرقت عاملی بسیار مهم در ترساندن و فراری دادن سارقین به حساب می آید. چراغ گردان سیستم اعلام سرقت معمولا در معرض دید و ارتفاع مناسب نصب می شود تا در مواقع ضروری بهینه ترین کاربری را داشته باشد.

استفاده از سیستم اعلام سرقت در کنار سامانه دوربین مدار بسته به کاربران کمک می کند تا یک راه حل امنیتی مناسب برای جلوگیری از بروز سرقت و خطراتی مانند این را طراحی کنند. آگاهی از نحوه عملکرد و اجزای یک سیستم اعلام سرقت ( دزدگیر ) برای تکنیسین تجهیزات امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در قسمت های دیگر مجله امنیتی ایران سکوریتی بیشتر در مورد این نوع از سیستم های امنیتی صحبت خواهیم کرد.

ما روی مشاوره درحوزه تخصص خود تمرکز می کنیم دریافت مشاوره